TOBB hastanesinde satış pazarlığı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2010 yılından bu yana işlettiği 100 yataklı hastanesini zarar ettiği gerekçesiyle satışa çıkardı.

TOBB hastanesi doğrudan satış ya da işletme hakkının devri yöntemlerinden biri uygulanarak elden çıkarılacak.

SÖZCÜ’nün edindiği bilgilere göre, TOBB’u hastane satışına götüren süreç Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Medipol Hastanesi’nden gelen ‘sürpriz’ teklifle başladı.

TOBB yönetiminin normalde hastaneyi satmak gibi bir düşüncesinin olmadığı, ancak Medipol’den gelen teklif üzerine görüşmelere başlandığı öğrenildi.

Medipol’ün TOBB’a, “Bu büyüklük ve donanımdaki bir hastanenin zarar etmesi mümkün değil. Ancak sizin hastaneniz yıllardır zararda. Hastaneyi bize verirseniz kara geçirip kardan size her yıl düzenli pay veririz” teklifini sunduğu, TOBB yönetiminin de zarardan kurtulmak adına hastanenin işletme hakkını devretmeye sıcak baktığı belirtildi.

TALEP YAĞDI

TOBB’un hastaneyi devredeceği bilgisi, tamamı TOBB üyesi olan özel hastaneler arasında kısa sürede duyuldu.

Medipol’ün ardından ilk ciddi teklif A101 ve English Home dahil bir çok sektörde faaliyet yürüten Aydın Grup’un sahibi olduğu Memorial Hastanesi ile Güven Hastanesi ve LÖSEV’den geldi. Güven Hastanesi’nin sahiplerinden Nükhet Küçükel Ezberci Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir süre önce Madrid Büyükelçiliğine atanmıştı.

“TOBB hastanesi için Cumhurbaşkanının atadığı Bakan ve Cumhurbaşkanının atadığı büyükelçi ile AKP’ye yakın iş dünyası yarışacak” yorumu yapılırken, hastaneye başka taliplilerin de olduğu belirtiliyor.

ÜNİVERSİTE İÇİN KİLİT ROL

TOBB, 2010 yılında MESA’dan satın aldığı hastane için 2012 yılında TOBB Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kurdu.

YÖK Tıp Fakülteleri için en az 200 yataklı hastane kurma zorunluluğu getirdi. YÖK’ün hastane için fakültelere verdiği 2 yıllık süre doldu.

Bu nedenle TOBB’un hastanesi, Tıp Fakültesi olup 200 yataklı hastanesi bulunmayan başta Medipol olmak üzere üniversite hastanelerinin iştahını kabarttı. Medipol’ün bu hedefe ulaşmak için TOBB’a teklifte bulunduğu belirtildi.

TOBB’un ise Tıp Fakültesinden vazgeçmediği, hastanenin sadece işletme hakkını devrederek hastaneyi kendi Tıp Fakültesine bağlı olarak kullanmaya devam edeceği, 200 yatak şartını da diğer hastanelerle sözleşme imzalayarak sürdüreceği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x